Naši partneri:
Návštevnosť: TOPlist
Dnes je , meniny má
Aktuálne podujatia:
66.HVIEZDOSLAVOV KUBÍN 2020-krajská súťaž. prehliadka
Miesto: galéria ZOS
Termín: 01.10.2020-01.10.2020
PRÁCA POLÍCIE OČAMI DETÍ - regionálna súťaž
Miesto: galéria ZOS
Termín: september 2020-december 2020
Aktuálne výstavy:
Miroslav Babinčák - POP?ART! autorská výstava
Miesto: Galéria ZOS Michalovce
Termín: 10.08.2020-25.09.2020
Ľudmila Tokárová,Všetko dobre dopadne-autorská výstav
Miesto: galéria ZOS Michalovce
Termín: 30.09.2020-23.10.2020
Pripojte sa k nám:

47. Podhoroďské slávnosti

od: 25.08.2019
do: 25.08.2019
Miesto: obec Podhoroď

TLAČOVÁ SPRÁVA

Realizátori podujatia: Obec Podhoroď Zväz Rusínov a Slovákov Slovenskej republiky Zemplínske osvetové stredisko Michalovce, kultúrne zariadenie KSK

Festivalová nedeľa pod hradom zachutí každému 

Zrúcaniny nad obcou Podhoroď sú nemými svedkami bohatej histórie aj zaujímavej prítomnosti pomyselného pomedzia medzi dedinami, v ktorých obyvatelia hovoria zemplínskym a rusínskym nárečím. Viacžánrový festival Podhoroďské slávnosti je jedným z najstarších folklórnych festivalov v Košickom samosprávnom kraji a patrí k obľúbeným a očakávaným kultúrno-spoločenským podujatiam. 

Organizátori - Obec Podhoroď, Zväz Rusínov a Slovákov Slovenskej republiky a Zemplínske osvetové stredisko v Michalovciach, kultúrne zriadenie Košického samosprávneho kraja, pripravili program vytvorený z hudobných, speváckych a tanečných  blokov. V programe 47. ročníka viacžánrového festivalu sa  25. augusta na amfiteátri za Kultúrnym domom v obci Podhoroď  predstavia slovenské a rusínske súbory, skupiny a jednotlivci. Úvod festivalu bude patriť žiakom miestnej základnej školy a cimbalovej hudbe Primáš z Giraltoviec. V programe sa predstavia folklórne skupiny Biňatinski chlopci, Kyčera i Labirski beťare. Návštevníkom už tradične prinesú pozdravy hostia z Ukrajiny, slovom ich poteší ľudová rozprávačka Araňa z Jarovníc a spevom rozcíti významná speváčka ľudových rusínskych, šarišských a duchovných piesní Hanka Servická. V závere javisko rozospieva a roztancuje folklórny súbor Šrišan z Prešova. Spestrením folklórnych slávností budú sprievodné podujatia – tvorivé dielne,  ulička remesiel, atrakcie pre deti, jazda na koni a tanečná zábava. Veľkým lákadlom je najmä 15. ročník  gastronomickej súťaže vo varení špecialít z miestnych dostupných surovín (múka, kapusta, fazuľa, zemiaky, huby) pod názvom LAKOCINKY 2019.

Cieľom festivalu je budovať povedomie a hrdosť na spoločnú históriu a súčasnosť regiónu, v ktorom sa prelínajú ukrajinské a rusínske ľudové zvyky a tradície so slovenskými, zatraktívniť destináciu a prispievať k rozvoju kultúrneho cestovného ruchu.

Príďte ochutnať  ponuku vytvorenú organizátormi v nedeľu, 25. augusta 2019, o 14,00 hod. na amfiteáter za kultúrnym domom.


©2011-2013 Zemplínske osvetové stredisko- Michalovce
eMail: zos@zosmi.sk