Naši partneri:
Návštevnosť: TOPlist
Dnes je , meniny má
Aktuálne podujatia:
66.HVIEZDOSLAVOV KUBÍN 2020-krajská súťaž. prehliadka
Miesto: galéria ZOS
Termín: 01.10.2020-01.10.2020
Aktuálne výstavy:
Miroslav Babinčák - POP?ART! autorská výstava
Miesto: Galéria ZOS Michalovce
Termín: 10.08.2020-25.09.2020
Pripojte sa k nám:

Otváranie studničiek

od: 14.07.2013
do: 14.07.2013
Miesto: lesný porast nad obcou Priekopa (Pavlova luka)

  

     KSK prostredníctvom programu Terra Incognita ponúka pre zahraničných hostí i domácich návštevníkov dobrodružstvo objavovania, odkrývania tajomstiev, spoznávania čarovných zákutí, prežívania vzrušujúcich momentov. Návštevník má možnosť vybrať si jednu z troch tematických ciest - Vínnu, Gotickú a Železnú a úsek, ktorý ho osloví a obohatí o nové poznatky, či cenné zážitky. Cez okres Sobrance vedie Vínna i Gotická cesta.

     Realizáciou podujatia pod názvom Otváranie studničiek chceme oživiť tradičné zvyky spojené so vstupom do letnej turistickej sezóny s cieľom rozvoja cestovného ruchu v regióne i kraji. K špecifikám sobranského regiónu patrí poľnohospodárstvo, vinohradníctvo, lesníctvo, poľovníctvo, zber lesných plodov a húb, rybolov, pešia turistika a cykloturistika. Cyklotrasy po stopách Vihorlatských úzkokoľajok (www.turista.sk) ponúkajú možnosť objavovať tunajšiu kultúru, prírodné zvláštnosti a historické dominanty.

     V obci Priekopa, obklopenej vinohradmi, ktorá je vzdialená 7 km od obce Tibava, križovatky tematických ciest pretínajúcich okres Sobrance, si dodnes väčšina obyvateľov vyrába víno pre vlastnú potrebu a sídli v nej firma Fundus Regius, vyrábajúca výlučne prívlastkové vína s prekrásnou vôňou a chuťou (www.vinoregius.sk).

Obec je aj súčasťou trasy (Choňkovce - Koňuš - Priekopa - Porúbka - Koromľa - Priekopa), na ktorej sa môžte pokochať nádherným výhľadom na celú Východoslovenskú nížinu - od mesta Užhorod (UA) po územie Maďarska, končiac až na Slanských vrchoch. Cyklotrasa vedie aj cez lesný porast nad obcou, kde sa nachádzajú osviežujúce studničky pre všetkých turistov a návštevníkov lesa. 14. júla 2013 budeme otvárať studničku a upravovať blízke okolie na "Pavlovej luke" od 13,00 hod. (sprievodné podujatia - lesná pedagogika, prezentácia činnosti a techniky hraničnej polície, klasická opekačka, počúvanie príbehov z lesa...).

Zvyk otvárania studničiek je spojený s kresťanským sviatkom Turíce (rímskokatolícka cirkev) a Zoslanie Ducha Svätého/Rusadľe/ (gréckokatolícka cirkev). V tento sviatok sa domy aj chrámy ozdobujú zelenými ratolesťami s ochrannou vlastnosťou, aj farba bohoslužobných odevov je zelená, čo symbolizuje, že Duch Svätý je darca života a pôsobí na obnovu, zmenu ľudských sŕdc i vo vzťahu k prírode (v obci Priekopa sa na Rusadľe používajú aj v súčasnosti halúzky z liesky). Pre nepriaznivé počasie sa podujatie preložilo na neskorší termín.

Otvárať studničky plánujeme aj v budúcnosti v ďalších obciach okresu Sobrance.

Organizátori:

Obec Priekopa

Poľovnícke združenie DIVIAK Porúbka

Základná organizácia Únie žien Slovenska Priekopa

Lesné, pozemkové spoločenstvo Priekopa

ZOs Michalovce, kultúrne zariadenie KSK

 

zobraziť fotogalériu
©2011-2013 Zemplínske osvetové stredisko- Michalovce
eMail: zos@zosmi.sk