Naši partneri:
Návštevnosť: TOPlist
Dnes je , meniny má
Aktuálne podujatia:
66.HVIEZDOSLAVOV KUBÍN 2020-krajská súťaž. prehliadka
Miesto: galéria ZOS
Termín: 01.10.2020-01.10.2020
PRÁCA POLÍCIE OČAMI DETÍ - regionálna súťaž
Miesto: galéria ZOS
Termín: september 2020-december 2020
Aktuálne výstavy:
Miroslav Babinčák - POP?ART! autorská výstava
Miesto: Galéria ZOS Michalovce
Termín: 10.08.2020-25.09.2020
Pripojte sa k nám:

Jesenné tvorivé stretnutie neprof. výtvarníkov

od: 10.10.2014
do: 12.10.2014
Miesto: Morské oko

 

 

Umenie dušu povznáša a keď to umenie vznika v lone krásnej, až nedotknutej prírody, nemôže byť azda nič krajšie. „

 

Niekedy pred rokmi spontánnosť, priateľstvo a nadšenie pre výtvarnú tvorbu priviedlo skupinu ľudí-výtvarníkov k nápadu stretnúť sa a spoločne tvoriť v príjemnom prostredí v lone prírody Morského oka. Počas tých rokov sa ľudia vymenili, ubudli, niektorí pribudli, miesto však ostalo a hlavne dobra myšlienka tvorivých stretnutí ostala a pokračuje. Preto sú jesenné plenéry na Morskom oku pre michalovských výtvarníkov viac než známe. V súčasnosti sú aj sporadické, lebo doba sa mení a financií je stále menej, ale je tu podpora a chuť stretávať sa. Zemplínske osvetové stredisko sa na príprave týchto tvorivých stretnutí podieľa organizačne i metodicky už roky. Takéto Jesenné tvorivé stretnutie neprofesionálnych výtvarníkov pripravilo Zemplínske osvetové stredisko aj tohto roku v dňoch 10., 11. a 12. októbra 2014. Tento tvorivý projekt grantom podporilo aj Ministerstvo kultúry SR.

Podujatie bolo zamerané na krajinársku tvorbu s možnosťou individuálneho tvorenia.

V lone skoro nedotknutej prírody Morského oka v rôznych zákutiach si každý z dvanástich účastníkov plenéru našiel množstvo inšpirácií a svoje súkromie na plátno a paletu s farbami. Každý výhľad bol jedinečne nádherný, plný opojného slnka, zlatočervených i sem tam ešte zelených farieb padajúceho lístia a jesenného vánku. Vznikali diela v úžasných žiarivých jesenných farbách. Babie leto nádherne vrcholilo. Počasie k nám bolo viac než priateľské a ústretové. Slnko nás svojimi lúčmi zohrievalo od piatku do nedele. Čo sa nedokončilo v plenéri, domaľúvavalo sa na priestrannej terase lesníckej chaty ešte za vidna, ba dokonca v tvorivom ošiali i pri umelom osvetlení i v spoločenskom priestore chaty pri večerných posedeniach. Okrem olejomalieb vznikali aj akryly, kombinované techniky, akvarely ba aj priestorové plastiky z dreva. Každý z účastníkov sa na plátno vyjadroval vo svojom štýle a spôsobe maľby. Vznikali klasické maľby a poňatia krajiny, ale boli aj takí, ktorých výtvarný prejav bol expresívny, abstraktný, pri čom sa umocnil pocit a sila farby. Vekové spektrum výtvarníkov bolo od 23 až do 70 rokov, čo bolo pre všetkých účastníkov inšpirujúce.

Z tvorivého víkendu ostali spomienky i priateľstvá a hlavne výtvarné diela účastníkov. Začiatkom budúceho roka 2015 pripravíme výstavu všetkých prác, ktoré na tomto Jesennom tvorivom stretnutí vznikli i vernisáž na ktorej sa zídu všetci účastníci plenéru.


©2011-2013 Zemplínske osvetové stredisko- Michalovce
eMail: zos@zosmi.sk